Etap wstępny

1) Nauczycielu, na początku lekcji zapytaj, kto leciał już samolotem lub był na lotnisku. Jeśli ktoś ma takie doświadczenie, może opowiedzieć swoje wrażenia.

Zaprezentuj ZAŁĄCZNIK NR 1, który pokazuje zagęszczenie ruchu lotniczego na świecie. Zainicjuj dyskusję na temat powodów dużego ruch lotniczy w niektórych regionach świata. Zapytaj, dlaczego samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu. 

Ruch lotniczy kierowany jest przez kontrolę lotów. Jej pracownicy dbają o bezpieczeństwo i uporządkowany ruch zarówno na lotniskach, jak i podczas lotu. Każdy samolot porusza się po wyznaczonych drogach powietrznych zwanych korytarzami. Korytarz ma swoją górną i dolną granicę, której nie może przekroczyć ze względów bezpieczeństwa. Krótki czas lotu to zaleta wykorzystywana w podróżach służbowych i turystycznych. Na liczbę lotów wpływa również gęstość zaludnienia. 

Mapa świata z symbolami samolotów, pokazująca natężenie ruchu lotniczego.
Zdjęcie ruchu lotniczego na podstawie strony https://flyradar24.eu/radar-lotow/

2) Przedstawienie celu lekcji: NaCoBeZu.

Dzisiaj na lekcji dowiecie się, jak należy przygotować się do lotu, jak spakować bagaże, poznacie etapy odprawy na lotnisku i zobaczycie, jak wygląda wnętrze samolotu.