Etap główny
1) Nauczyciel przedstawia zawód piekarza. Może skorzystać z informacji poniżej i zadania w prezentacji genial.ly.
Piekarz przygotowuje ciasto, które następnie wypiekane jest w specjalnych piecach.
Produkcja chleba dzieli się na 3 etapy.
- Piekarz ciastowy przygotowuje zakwas, którego później używa do wyrobienia ciasta. Każda piekarnia ma swoją recepturę, która utrzymywana jest w tajemnicy.
- Piekarz stołowy dzieli ciasto na kawałki – zgodnie z gramaturą chleba.
- Piekarz piecowy dba, aby temperatura w piecu była właściwa i czuwa nad czasem wypieku.
Następnie pieczywo jest sortowane, pakowane i wysyłane do punktów sprzedaży.
Nad całym procesem produkcji chleba czuwa brygadzista.
2) Nauczyciel wraz z uczniami przeprowadza pogadankę metodą „burza mózgów” a jej wyniki wpisuje w chmurę wyrazową. Można skorzystać ze strony https://www.wordclouds.com/. Gotowa chmura znajduje się w ZAŁĄCZNIKU NR 2.
Uczniowie podają propozycje nazw produktów, które można kupić w piekarni.

3) Uczniowie wykonują zadanie matematyczne. ZAŁĄCZNIK NR 3.
Igor i Maciek dostali od mamy po 5 zł. Każdy z nich wybrał sobie produkty, które mają kupić w pobliskiej piekarni. Igor zdecydował się na bułkę średnią w cenie 1,80 zł a Maciek bułkę małą w cenie 1,40 zł. Igor chciałby zjeść na śniadanie 2 bułki a Maciek 3 bułki.
- Ile reszty zostało każdemu z nich? Wykonaj obliczenia.
- Czy suma ich reszty pieniędzy wystarczy na kupno ekologicznej torby materiałowej w cenie 2 złotych, którą będą mogli używać wielokrotnie robiąc zakupy w piekarni?
ODP:
a) 1,80 + 1,80 = 3,60
5 – 3,60 = 1,40
1,40 x 3 = 4,20
5 – 4,20 = 80 gr
b) 1,40 zł + 80 gr = 2,20
4) Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda grupa 3 lub 4 osobowa otrzymuje karty i pieniądze. Karty i pieniądze można wydrukować z ZAŁĄCZNIKA NR 4.
W każdej grupie 1 uczeń zostaje sprzedawcą, reszta to klienci. Sprzedawca otrzymuje Listę produktów z cenami, którą można wydrukować z ZAŁĄCZNIKA nr 5.
Klienci z wydrukowanych kart produktów losują po 2. Klienci otrzymują także pieniądze – każdy po 20 złotych (w różnym nominale).
Zadaniem klienta jest zapłacić za wylosowane produkty i sprawdzić czy sprzedawca prawidłowo wydał resztę.
Rozmowa sprzedawcy z klientem może odbywać się według podanego niżej schematu. Nauczyciel przed przystąpieniem do zabawy czyta z uczniami z podziałem na rolę przygotowany dialog. ZAŁĄCZNIK NR 6
Klient: Dzień dobry!
Sprzedawca: Dzień dobry! W czym mogę pomóc?
Klient: Poproszę 1 chleb i 1 bułkę.
Sprzedawca: Jaki chleb mam podać: duży, średni czy mały?
Klient: Poproszę średni.
Sprzedawca: Czy życzy Pani/Pan sobie krojony czy w całości?
Klient: Poproszę krojony.
Sprzedawca: Podać bułkę dużą, szkolną, kajzerkę czy może maślaną?
Klient: Poproszę bułkę szkolną.
Sprzedawca: Czy zapakować w torbę jednorazową, plastykową?
Klient: Nie, dziękuję. Mam wielorazową płócienną.
Sprzedawca: Płaci Pani/Pan 9,20 za chleb średni i 1,20 zł za bułkę szkolną, czyli 10,40 zł.
Klient: Proszę.
Sprzedawca: Dziękuję. To Pani/Pana reszta.
Klient: Dziękuję. Do widzenia.Sprzedawca: Do widzenia.


Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.